De Naoberschap-dag

03 februari 2026
Column burgemeester

Iedereen heeft wel eens gehoord van bijzondere dagen. Ik denk bijvoorbeeld aan dierendag, vaderdag, veteranendag enzovoort. Maar ik had me nooit gerealiseerd dat we in een land leven, waarin elke dag een bijzondere dag moet zijn. Bij de post van een of ander Amstelveens bedrijf zat een enorme poster met een jaarkalender, waarin zo’n beetje elke dag wordt voorzien van een thema. 
Zo wist ik niet dat op 6 februari De dag van het Zelfvertrouwen is. Daar wordt een mens nooit slechter van, maar ik heb geen flauw idee wat je dan op zo’n dag doet. 
Op 17 februari is de Doe Vriendelijk Dag. Lijkt me ook niet verkeerd. Ik zal Trump eraan herinneren. Maar wat doe je de dag erna? Mag je dan weer gewoon mopperen tegen iedereen?
Wat te denken van 1 maart: Nationale Complimentendag. Heerlijk. Wakker worden en tegen je geliefde zeggen: “wat zie je er prachtig uit”. En dat ze dan geschrokken vraagt: “wat moet je van me”? 
Een paar weken later (21 maart) hoop je dat ze nog bij je is, want dan is het de Internationale VN-Dag van het Geluk. Nooit van gehoord. Zouden ze dat wel weten in Darfur, Oekraïne, of Iran? 
Op 6 april word ik 65; zouden ze dat bedoelen met De dag van de Overgang? Een maand later (20 mei) is De AMG Schmidt-dag; zij zou daar een geweldig gedicht over kunnen maken. 
Op 4 juni ben ik zelf aan de beurt op de Nationale Opa en Oma-dag. Terecht, want opa zijn is een van de zwaarste beroepen die je kan voorstellen. 
De Nationale Toplessdag (21 juni) bestaat echt, maar ik sla een jaartje over. Kan nog heel koud zijn dan. 
Dat geldt weer niet voor de Wereld Kusdag op 4 juli, hoewel ik het kussen beperk tot de familie. 

En zo gaat het nog wel even door met allerlei soorten dagen: Linkshandigendag (13 augustus), de Nationale Broer- en Zusdag (30 juni),  de Geen BH-dag,  (13 oktober), Wereldstotterdag (22 oktober), natuurlijk Internationale Mannendag (19 november) en mijn favoriet, de Niet-Winkeldag (30 november). 

Bijzonder al die dagen. Van mij mag het. Als je er gelukkiger van wordt en de wereld een beetje beter. Toch mis ik in die enorme lijst 1 dag die van mij het hele jaar mag duren: De Naoberschap-dag. Ik gun het heel Nederland . Wat meer naar elkaar om kijken, wat mij betreft iedere dag, week of maand.

Ps Enorm bedankt voor de honderden reacties die ik mocht ontvangen naar aanleiding van mijn column over de ziekte K. Dat doet een mens goed. S.v.p. geen bloemen of kaarten meer sturen. Maar maak bijvoorbeeld op ‘Wereldkankerdag 4 februari’ een bedragje over aan het Inloophuis Sigrids Garden (www.sigrids-garden.nl(externe link)). 

Chat met een medewerker