Opnieuw inschrijven in Nederland

U moet zich opnieuw inschrijven als u vanuit het buitenland weer in Nederland komt wonen. U schrijft zich in bij de gemeente.

Als u vanuit het buitenland naar Nederland verhuist en u vroeger in Nederland woonde, moet u zich opnieuw inschrijven in een gemeente.

Bent u voor oktober 1994 naar het buitenland vertrokken? Dan laat u zich niet opnieuw inschrijven. U doet dan een ‘eerste inschrijving’.

Wanneer u zich wilt inschrijven moet u dit altijd persoonlijk aan de balie doen. U maakt hiervoor een afspraak in het gemeentehuis of in één van de 3 gemeentewinkels. Als u met uw hele gezin naar Nederland verhuist, moeten ook uw partner en uw kinderen zich persoonlijk inschrijven aan de balie. 

Om u opnieuw in te schrijven, heeft u nodig:

  • uw geldige identiteitsbewijs, waaruit uw nationaliteit blijkt
  • een bewijs van rechtmatig verblijf in Nederland
  • voor mensen van Aruba, Bonaire, Curaçao, Saba, Sint-Eustatius of Sint-Maarten: een verhuisbericht
  • documenten die bewijzen dat u tijdens uw verblijf in het buitenland bijvoorbeeld bent getrouwd, gescheiden of kinderen heeft gekregen (voor zover van toepassing)
  • een bewijs van uitschrijving uit uw vorige land, als dat nodig is

Vergeet u niet dat als u met uw hele gezin naar Nederland verhuist, uw partner en uw kinderen ook op de afspraak moeten verschijnen om zich persoonlijk in te schrijven.

Aanvraag 

Zo schrijft u zich opnieuw in Nederland in:

  • U gaat persoonlijk langs bij de gemeente. Moeten uw partner en/of kinderen zich ook opnieuw inschrijven? Ook zij moeten persoonlijk langskomen bij de gemeente.
  • U neemt mee:
    • uw geldige identiteitsbewijs, waaruit uw nationaliteit blijkt
    • een bewijs van rechtmatig verblijf in Nederland
    • voor mensen van Aruba, Bonaire, Curaçao, Saba, Sint-Eustatius of Sint-Maarten: een verhuisbericht
    • documenten die bewijzen dat u tijdens uw verblijf in het buitenland bijvoorbeeld bent getrouwd, gescheiden of kinderen heeft gekregen (voor zover van toepassing)
    • een bewijs van uitschrijving uit uw vorige land, als dat nodig is

Als u met uw hele gezin naar Nederland verhuist, moeten ook uw partner en uw kinderen zich persoonlijk inschrijven.

U moet binnen 5 werkdagen na uw aankomst in Nederland naar de gemeente gaan. Als u zich niet houdt aan de aangiftetermijn, kan de gemeente u een boete opleggen.

Het verstrekken van onjuiste gegevens kan gezien worden als een overtreding. Iedereen heeft de verplichting een verhuisaangifte naar waarheid in te vullen, zoals bedoeld in de Wet basisregistratie personen, artikel 4.17 Wet basisregistratie personen. Wanneer men bewust niet de juiste gegevens doorgeeft, kan men beboet worden met een bestuurlijke boete van maximaal € 325,-.

U opnieuw inschrijven is gratis.